Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na czym polega PUSH PULL LEGS ?

2021-02-24
Na czym polega PUSH PULL LEGS ?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się metodzie treningowej PUSH PULL LEGS

Jest to podział całego ciała ze względu na charakter wykonywania ruchu, oparty na trzech jednostkach treningowych.

Trening Push Pull Legs jak sama nazwa wskazuje polega na wykonywaniu na każdym treningu z osobna ćwiczeń pchających/wyciskających, przyciągających, podciągających, wiosłujących oraz tych angażujących nasze nogi. Taki podział umożliwia skupienie się dokładnie na danej grupie mięśniowej i poprawie jej słabych punktów wykorzystując funkcje mięśni.

Bazujemy głównie na ćwiczeniach wielostawowych z wolnym ciężarem, aby zaangażować jak najwięcej grup mięśniowych w jednym ćwiczeniu. Zazwyczaj wykonujemy po trzy ćwiczenia na duże grupy mięśniowe w 3-4 seriach i po dwa ćwiczenia na pozostałe grupy mięśniowe, w ilościach serii 2-3. Trening ten wykonujemy nawet 5 czy 6 razy w tygodniu co jest całkiem sporą częstotliwością. W takim systemie możemy trenować nawet 3 dni z rzędu nie narażając naszych stawów na zbytnie przeciążenia. Jeśli chodzi o osoby początkujące sensowne wydaje się to w momencie, gdy trenujemy 3 razy w tygodniu. Jednak cała idea tego typu treningu polega na zwiększaniu częstotliwości treningów do 5 czy nawet 6 w tygodniu. Stąd też, jeżeli jesteś początkującym raczej zalecałbym trening obwodowy tak zwany FBW (czyli trening całego ciała) podczas jednej sesji treningowej przyniesie ci najszybsze rezultaty, jeśli chodzi o przyrosty siły, masy mięśniowej jak i naukę techniki.

Trening ten więc sprawdzi się najlepiej u osób średniozaawansowanych czy zaawansowanych których celem jest maksymalna poprawa wyglądu sylwetki. Jest jednak jeden warunek. Osoba taka musi posiadać dobre zdolności regeneracyjne oraz czas na trening, gdyż taki rodzaj treningu to nawet 2h dziennie.

Ilość treningów będzie uzależniona od celu, gdyż ta metoda nadaje się zarówno do budowania masy mięśniowej jak i spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o budowanie masy to ćwiczenia oporowe wykonywane często generują dużą objętość treningową która według wszystkich badań jest kluczem do zwiększania rozmiarów mięśni. Ponadto znacznie częstsze wyrzuty testosteronu czy hormonu wzrostu stwarzają dogodne warunki do syntezy protein. Jeśli zależy nam na odchudzaniu i redukcji tłuszczu duża częstotliwość treningów przełoży się na zwiększone spalanie kalorii, a więc utratę kilogramów. Tak więc trening ten trening sprawdzi się świetnie. Ponadto intensywny wysiłek fizyczny powtarzany bardzo często nakręca twój metabolizm na wiele godzin po zakończonym treningu a w momencie, gdy skrócisz czas przerw pomiędzy seriami efekt ten będzie jeszcze większy. Oczywiście gdy przebywasz w deficycie kalorycznym powinieneś skoncentrować się na większej ilości odpoczynku pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi, aby zapobiec przemęczeniu czy przetrenowaniu. Dlatego też warto rozsądnie podejść do planowania treningu Push Pull Legs, jeśli wiemy że nasza regeneracja nie jest dość dobra zalecałbym metodę splitu.

Przykładowe wykorzystanie metody PUSH PULL LEGS w treningu ⬇️

Dzień Push

Klatka - wyciskanie sztangi na ławce poziomej, wyciskanie HANTLI na ławce skośnej, rozpiętki na ławce poziomej + barki - wyciskanie sztangielek siedząc, wznosy ramion bokiem z hantlami + triceps - pompki na poręczach, francuskie wyciskanie sztangielek leżąc 3 serie 12 powtórzeń

Dzień Legs

Nogi - Przysiady ze SZTANGĄ, zakroki, wyciskanie na maszynie, martwy ciąg na prostych nogach, uginanie podudzi na maszynie, wznosy łydek stojąc 3 serie x 12 powtórzeń

Dzień Pull

Plecy - wiosłowanie sztangą, martwy ciąg, podciąganie na DRĄŻKU, + biceps - uginanie przedramion ze sztangą, uginanie przedramion ze sztangielkami siedząc + tył barków - wznosy ramion w opadzie tułowia 3 serie x 12 powtórzenia

Myślę, że udało mi się chociaż trochę przybliżyć wam tę metodę - teraz już wszystko w waszych rękach, bo teoria teorią, a nic tak nie sprawdza się jak praktyka.

Powodzenia i trzymam kciuki za wasze postępy, niech siła będzie z wami ????

 

Autor: Sebastian Kuliński

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel