Czy wykorzystujesz je w swoim treningu? Ćwiczenia unilateralne inaczej jednostronne to te, podczas których angażujemy do pracy jedną kończynę np. przysiady bułgarskie, wyciskanie hantla jednorącz czy wejścia na boxa. Praca w ten sposób niesie za sobą szereg korzyści. Zanim je omówimy, przyjrzyjmy się temu co robimy na co dzień. Czyli jak się ruszamy.
Prawdą jest, że ważnym czynnikiem dla regeneracji chrząstki, stawów, kości jest białko, w tym szczególnie aminokwas prolina. Podczas biegania bardzo mocno obciążamy stawy wiec tym bardzie trzeba o nie dbać. Wykazano, że prolina jest niezbędna do syntezy kolagenu, który stanowi 85-95% masy kości. Kolagen ogranicza zarówno aktywność enzymów prozapalnych, jak również ułatwia regenerację już zmienionych chorobowo kości i stawów. Proliny jest bardzo dużo w otrzymywanej z kości żelatynie. Jednak ilość żelatyny w gotowych produktach do spożycia często bywa znikoma. Szybko można policzyć, że
Niektórzy z Nas mają pracę siedzącą, dojeżdżają do niej autem, niektórzy są kurierami rowerowymi, a inni po pracy i przed nią - mimo że jest siedząca - wyprowadzają swoje psy na spacer. Każdy z Nas jest inny, ma inny tryb życia i inne możliwości, ale to do czego dążę, to to aby zwrócić uwagę na to jak wygląda nasza pozatreningowa aktywności fizyczna. Jej zwiększenie może okazać się przepustką do szczuplejszej sylwetki bez wdrażania dodatkowych ćwiczeń i treningów (jeśli nie zwiększymy razem z nią ilości zjadanych kalorii bo wtedy nie osiągniemy ujemnego bilansu kalorycznego).
Każdy wie jak oddychać prawda ? Przecież to naturalne dla nas, robimy to cały czas. Skąd więc pomysł na to, że może trzeba by było się tego nauczyć? Albo chociaż przenieść swoją uwagę na to jak to robimy? Otóż, bardzo dużo mówi się o tym ile dziennie mamy chodzić kroków, co mamy jeść, jak mamy ćwiczyć, jak mamy się uczyć i pracować, żeby to było efektywne, ergonomiczne. Często porusza się te kwestie, które odpowiadają na fundamentalne pytanie jak żyć :) Niewiele wśród nich informacji o oddechu.
Hipermobilność jest to nadmierna ruchomość stawów. Co to oznacza ? Staw ma swoje zakresy ruchu, które dla naszej fizjologii są bezpieczne i optymalne. W tym przypadku, zakresy znacznie wychodzą poza normy - stąd łatwość takiej osoby w przybieraniu wyżej wymienionych pozycji. Można urodzić się z tym darem lub go nabyć w pojedynczych stawach np. na skutek powtarzających się zwichnięć danego stawu.
Trening Push Pull Legs jak sama nazwa wskazuje polega na wykonywaniu na każdym treningu z osobna ćwiczeń pchających/wyciskających, przyciągających, podciągających, wiosłujących oraz tych angażujących nasze nogi. Taki podział umożliwia skupienie się dokładnie na danej grupie mięśniowej i poprawie jej słabych punktów wykorzystując funkcje mięśni.
W dzisiejszym artykule poruszymy temat treningu dla osoby poczatkującej, jest dużo mitów i sprzecznych komunikatów, więc czas rozwiać wątpliwości.
Za nim jednak zaczniemy ćwiczyć musimy pamiętać o diecie, bo formę buduje się w kuchni, a nie na siłowni czy w treningu domowym.
Po pierwsze musimy wyznaczyć sobie cel, który powinien być adekwatny do naszych możliwości oraz stanu zdrowia. Jak już wiemy co mamy na celu powinniśmy skupić się na technice wykonywania poprawnie ćwiczeń. Dlaczego technika jest tak ważna? Bo pozwoli na unikniecie kontuzji i maksymalne zaangażowanie tych mięśni, na których nam zależy.
Osoba poczatkująca powinna wykonywać 3 treningi tygodniowo, najlepiej w odstępie jedno dniowych przerw. Czas trwania takiego treningu to 60 minut, z czego pierwsze 10-15 minut przeznaczamy na rozgrzewkę ogólnorozwojową, czyli rozgrzewamy całe ciało i każdą grupę mięśniową.
Organizm każdego biegacza to świetna maszyna, która za wszelką cenę chce utrzymać stałą temperaturę ciała. Ale czy jest to możliwe w temperaturze poniżej zera, w warunkach wysiłku fizycznego? Ulubiona odpowiedź specjalistów w tej dziedzinie brzmi: „to zależy” :) Niskie temperatury wywołują reakcję obronną organizmu, aby przeciwdziałać wychłodzeniu, dlatego do biegania w takich warunkach powinniśmy się odpowiednio przygotować.
W Nowym Roku robimy sobie listę z postanowieniami. U wielu z nas jednym z punktów jest poprawa sylwetki, ale boimy się, że w tym trudnym czasie nie da się tego celu osiągnąć, bo covid-19, bo siłownie są zamknięte, bo pogoda nie rozpieszcza - nie szukajmy wymówek.