Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oddech to podstawa. O oddychaniu słów kilka.

2021-03-28
Oddech to podstawa. O oddychaniu słów kilka.

O oddychaniu słów kilka.

Każdy wie jak oddychać prawda ? Przecież to naturalne dla nas, robimy to cały czas. Skąd więc pomysł na to, że może trzeba by było się tego nauczyć?

Albo chociaż przenieść swoją uwagę na to jak to robimy?

 

Otóż, bardzo dużo mówi się o tym ile dziennie mamy chodzić kroków, co mamy jeść, jak mamy ćwiczyć, jak mamy się uczyć i pracować, żeby to było efektywne, ergonomiczne. Często porusza się te kwestie, które odpowiadają na fundamentalne pytanie jak żyć :)

 

Niewiele wśród nich informacji o oddechu.Więc od początku, oddychanie jest to najprościej rzecz ujmując wymiana gazowa. Na wdechu przepona obniża się równocześnie powodując rozszerzenie klatki piersiowej, natomiast na wydechu przepona unosi się, a klatka piersiowa wraca do swojego ustawienia wyjściowego.

 

Więc to przepona jest naszym głównym mięśniem oddechowym. To jej odpowiednie ustawienie zapewnia nam optymalny wzorzec oddechowy. Jeśli jej ruch jest zaburzony, podczas wymiany gazowej używamy mięśni oddechowych dodatkowych, które - jak najbardziej - pracują, ale podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub sytuacji bardzo stresującej, a nie kiedy siedzimy w domu w oczekiwaniu na pyszny obiad.

 

Niepotrzebnie więc męczymy te mięśnie, co powoduje ich nadmierne napięcie, a są to między innymi mięśnie karku, szyi, klatki piersiowej oraz te które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa. Dużo ich prawda ?

Spina się wtedy spora część ciała co nie dość, że utrudnia oddychanie to dla naszego układu nerwowego jest sygnałem do włączenia trybu “walcz i uciekaj”. Co odbieramy jako sytuację stresową, która wzmaga nieprawidłowy wzorzec oddychania - i tak w kółko.

Niestety ten pełen stresu wzorzec oddechowy może utrwalić się i zostać naszym normalnym, towarzyszącym na co dzień, w sytuacjach stresowych lub nie.

 

Jaki więc powinien być prawidłowy oddech ?

 

- ilość oddechów na minutę nie powinna być większa niż 14,

- wykonywany przez nos,

- na wdechu Twoja klatka piersiowa rozszerza się na boki oraz delikatnie unosi się brzuch, rozciągają się boki ciała i plecy,

- wydech jest minimalne dłuższy niż wdech,

- podczas wdechu Twoje ramiona nie ruszają się w górę, nie spina się szyja, kark, brzuch nie pompuje się jak balon,

- jest cichy i delikatny,

- angażuje do pracy mięśnie brzucha, na wdechu delikatnie się rozszerzają a na wydechu pracują koncentrycznie, aby jak najbardziej wspierać pracę przepony.

 

Moja propozycja po przeczytaniu tego tekstu.

Usiądź wygodnie może być przed lustrem i sprawdź jak wygląda Twój oddech :)

Czy jest nad czym pracować?

Oddech to podstawa :)

Ćwiczenia - tak, te które widzisz na górze strony - pozwolą na uplastycznienie okolic klatki piersiowej i kręgosłupa, uwolnią napięcia z tych obszarów. Robione systematycznie pozwolą na swobodniejszy oddech.

1. W siadzie skrzyżnym lub siedząc na krześle, zegnij się w bok równocześnie wyciągając rękę, staraj się kierować mostek w stronę sufitu. Obydwa pośladki cały czas mają kontakt z podłożem. Poczuj rozciąganie między żebrami, z boku ciała. [Wideo na górze strony]

 

2. Leżąc na boku, nogi zgięte 90 stopni. Przenieś rękę za głowę, nie za daleko żeby się nie położyć na plecach, zrób ruch jakbyś chciał odkręcić mostek w stronę sufitu, poszukaj rozciągania w okolicach pachy, klatki piersiowej, boku ciała. [Wideo na górze strony]

 

3. Wygięcia kręgosłupa w podporze przodem. Na wdechu zaokrąglij maksymalnie plecy, podwiń miednicę pod siebie i opuść luźno głowę. Na wydechu spójrz w górę, ściągnij łopatki i skieruj miednicę do przodopochylenia. [Wideo na górze strony]

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel